دریافت مشاوره رایگان: ارسال عدد 1 به سامانه 100041858 | تماس بگیرید: 41858-021 | ایمیل: info@agahsabt.com

گواهینامه ایزو 9001

گواهینامه ایزو 9001

پیش از این در مورد ایزو 9001 اطلاعاتی را در قالب چندین مقاله ارائه داده بودیم ولی در این مقاله به طور کامل استاندرد ایزو 9001 را توضیح می دهیم.

استاندارد ISO 9000 توسط کشور های جهان مورد تایید قرار گرفته است و به عنوان منبعی برای استاندارد نمودن امور مدیریت کیفیت شناخته شده است و تا بحال در هزاران شرکت کوچک و بزرگ جهان مستقر شده است.

ایزو 9001

ایزو 9001 دارای 8 بند مهم است که به صورت زیر می باشد:

1- زمینه کاربرد: به عنوان مثال طراحی و عرضه کلیه رزین های صنعتی.

زمینه کاربرد هر شرکت در استاندارد ISO که پس از ممیزی خارجی اخذ می کند، وارد می شود .

2- گواهینامه مرجع: دارای الزامات گواهینامه ISO 9001 است.

3-عبارات و توصیفات: در این گواهینامه مرکزی که سامانه ISO را اجرا می کند، سازمان و مراکز یا اشخاصی که از آن ها محصولات یا سرویس هایی تهیه و خریداری می گردد، تامین کننده نام دارند.

4- سازمان مدیریت کیفیت: هدف از این بند آماده نمودن مستندات و سوابق موردنیاز جهت اجرای مجموعه است.

مستنداتی که به منظور اجرای سیستم باید آماده شوند شامل موارد زیر می باشد:

 

اهداف کیفی شرکت:

سرپرست سازمان اهداف و استراتژی های کلی کیفی شرکت را اغلب در یک صفحه به همه کارمندان خود اطلاع می دهد.

 

خط مش های کیفی:

از آنجایی که اهداف کیفی در نظر گرفته شده با ویژگی های کیفی قابل اندازه گیری، مشخص می گردند و برای سال های آینده هدف گذاری می شود. به عنوان مثال میزان ضایعات درصورتی که اکنون %4 می باشد، هدف سال شاید %3 باشد. به منظور دستیابی به این خط مش ها باید برنامه ریزی داشته باشیم.

 

آیین نامه:

همه ضرورات گواهینامه ایزو به طور کلی در آیین نامه درج شده است.

این سند به شکل دفترچه هایی آماده می شود که با خواندن آن روش اجرای سیستم در آن شرکت با آن مورد قیاس قرار می گیرد.

 

نحوه اجرایی:

در ایزو  9001 دست کم 6 شیوه اجرایی باید تهیه شود.

شیوه اجرایی می گویدکه وظیفه ای را چه فردی، چه زمانی و در چه مکانی انجام دهد. این شیوه های اجرایی ضروری از قبیل بررسی مدارک، بررسی سوابق، نظارت بر کالای نامنطبق، فعالیت اصلاحی، عملیات پیشگیرانه و ممیزی داخلی می باشد.

 

روش کار:

نسبت به مشکلات و فراز و نشیب های پروسه های سازمان به منظور اطمینان از روش انجام درست کار باید روش و راهنمای آماده شود. دستورکار روش چگونه انجام دادن امور را می گوید مثل دستور کار با دستگاه اکسیژن.

 

الگو های فرایند:

فرایند امری است که توسط منابع موردنیاز ورودی را تبدیل به خروجی می کند.

ورودی، خروجی و منابع مورد نیاز برای اجرای کلیه امور تولیدی، خدماتی و نظارتی باید مشخص شود. منظور از منابع قوای انسانی یا تجهیزات است.

الگوی فرایند نشان دهنده ی امور، ورودی، خروجی، منابع و نظارت هایی که روی امور انجام می شود، است.

 

فرم ها:

به منظور اجرای سازمان کیفی ایزو 9001 بهتر است همه اموری که صورت می پذیرد از جمله تولید، بررسی، تست و… در فرم های مشخص که برای هر سازمانی طراحی شده است، به ثبت برسد.

ثبت امور در فرم ها در ردیابی سوابق همه کالا هایی که به مرحله تولید رسیده اند، کمک رسان است.

ماده 5- وظیفه مدیریت:

وظایف، اختیارات و توضیح مسئولیت هر فرد باید تعیین شود. مدیریت ارشد باید ثابت کند که به عهد خود در برآورده کردن نیاز مشتری و ضروریات قانونی و سازمان وفادار است. سرپرست یکی از مدیران خود را در قالب نماینده نظارت در کیفیت برای مطمئن شدن از تاثیر گذاری سیستم مدیریت کیفیت معرفی می کند. همه اخباری که بخش های مختلف شرکت به یکدیگر یا به مدیر عامل می دهند باید به شکل دوره ای مشخص شود. یک قرار با نام جلسه بازنگری مدیریت با که مدیر عامل و دیگر مدیران حضور دارند، برگزار می شود. این قرار اغلب هرسال 3 یا 4 مرتبه برگزار می شود. منظور از این جلسه بازنگری، بررسی و مدیریت سطح کیفی و رسیدگی به ایرادات پیش آمده در سطح کیفی، ضایعه ها، انتقادات مشتریان ،ارتقا دائمی و… است.

ماده 6– نظارت بر منابع:

2 نوع منابع وجود دارد:

1- منابع انسانی که به عبارتی قوای انسانی مورد احتیاج به منظور انجام همه فعالیت ها می باشد.

2- مکانیسم که به عبارتی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری، ساخت و ساز،‌ فضا و… می باشد.

مدیر ارشد شرکت باید منابع لازم را برای این هدف فراهم کند.

شرکت باید کارمندان شایسته به منظور امور تاثیرگذار در کیفیت بکار گیرد.

سطح شایستگی کارمندان به 4 مورد زیر وابسته است:

  • تعلیم
  • تجربه
  • تحصیلات
  • حرفه

به منظور رشد میزان شایستگی کارمندان، شرکت باید برنامه آموزشی داخل یا خارج از شرکت برای همه پرسنل آماده کند.

 

ماده 7 – تولید محصول

همه امور مرتبط با مشتری باید تشخیص داده شود و احتیاجات مرتبط با کالا باید بررسی شود.

پروسه خرید یکی از امور مهم به شمار می آید. همه تامین کنندگان که از آن ها خدمات یا محصولی خریداری می شود مثل فروشندگان، سازندگان، کمپانی های باربری، تعمیرکنندگان بیرون از شرکت و… اول باید تجزیه و تحلیل شوند.

اغلب تامین کنندگان طبق گرید A و B و C گروه بندی خواهند شد. در پروسه خرید پیش از ارائه کالا توسط انبار اول باید محصول ورودی بررسی و تست گردد و مورد تایید قرار گیرند بعد در کاردکس انبار مورد ثبت قرار گیرد. همه محصولاتی که در انبار وجود دارند باید یک شماره شناسایی و ردیابی داشته باشند و شرایط بررسی و نگهداری آن ها مشخص باشد. شرایط نگهداری ازجمله دمای لازم، محیط انبار، میزان رطوبت و غیره است. شرکت باید از انبار های خوب برای این هدف بهرمند باشد . همه روش های تولیدی تاجایی که احتیاج باشد باید آماده شود . به منظور حصول اطمینان از ارائه سرویس خوب باید تعمیرات پیشگیرانه بر روی همه امکانات و وسایل شرکت به شکل دوره ای انجام و در فرم های مربوطه ثبت شود.

ماده 8- اندازه گیری، بازیابی و ارتقا

همه امور باید طبق الگو امور مربوطه نظارت و پایش شوند. یکی از عوامل حائز اهمیت که باید اندازه گیری شود، سطح رضایت کاربر است که می تواند توسط فرم هایی که مشتریان آن ها را تکمیل می کنند، مشخص شود. خط مش هات کیفی که برای ماه ها و سال های آینده مشخص شده اند باید به شکل مرحله ای مشخص شده به عنوان مثال هر فصل مورد نظارت قرار گیرند. پیش از ممیزی بیرونی به واسطه مرکز صدور گواهی، باید سامانه مدیریت کیفیت به واسطه تعدادی از کارمندان شرکت که اغلب عضو کمیته راهبری ایزو می باشند، تحت ممیزی درونی باشد.

یک مشاور به این ممیزان باید آموزش دهد. انجام ممیزی داخلی اغلب 2 تا 3 بار در سال انجام می شود. استانداردی که توسط مرکز صدور گواهی انجام می شود تا 3 سال معتبر است اما مرکز صدور گواهی هر شش ماه یا یک سال سیستم کیفیت شرکت را ممیزی مراقبتی می کند. شرکت برای ارتقا سیستم کیفیت سازمان باید همه موارد غیرمنطبق که در سسیتم به وجود آید را با فعالیت های اصلاحی و پیشگیرانه رفع کند. از طرفی باید پروژه هایی را به اسم پروژه های ارتقا همیشگی برای بهبود روال کیفی کالاهای خود تعریف و اجرا کند.

 

برای اخذ ایزو 9001 می توانید امور خود را به کارشناسان کارآزموده و با تجربه آگاه ثبت بسپارید تا هرچه زودتر موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9001 شوید.

 

آگاه ثبت، خدماتی ارزشمند…

چقدر از این مطلب راضی بودید؟
[جمع امتیازها: 0 میانگین: 0]
توسط |2018-10-28T17:06:48+03:3016th اکتبر, 2018|گواهینامه ایزو, مقالات ثبتی|۳ دیدگاه

درباره نویسنده:

۳ دیدگاه

  1. […] تلقی می شود. با دستورالعمل های حاکم در گواهینامه ایزو  ۹۰۰۱و سیستم مدیریت ایمنی در صنعت مواد غذایی […]

  2. […] کارایی دارد. درصورتی که سازمان بتواند ساخت مستند سه گواهینامه ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت، گواهینامه 14001 سیستم مدیریت محیط […]

  3. […] گواهینامه دربرگیرنده ی بندهای  HACCP است و با ایزو ۹۰۰۱نیز سازگاری دارد و پایه خوبی برای استقرار یک سیستم […]

دیدگاه خود را بنویسید